בורות הירי בהם נרצחו יהודי פולין ושאר ארצות

 

טארנוגרוד - Tarnogrod

 

צילום: הרב שחר רחמני

 

כללי:

יהודי טרנוגרוד נרצחו ע"י הגרמנים ביום שני כ"ב חשון תש"ג (2 בנובמבר 1942) ביריות במרכז העיירה. את הבור במרכז העיירה חפר גוי בשם יוסף שונרט ע"פ פקודת הגרמנים, והוכנסו אליו גופות הנרצחים לאחר שהועמסו על עגלות במרכז העיירה. בעיירה קיימים בורות הריגה ממש בשדה ליד בית הקברות הנוצרי. בשבעה בורות נרצחו שם יהודים מהסביבה. בבורות שם הם הושכבו ראש ליד רגל לחסכון במקום ונורו כ"א ביריה אחת בעורף. (הרב שחר רחמני)

מיקום על מפת פולין (מתוך הויקיפדיה)

אפשרויות בצידה השמאלי-עליון של המפה:

אפשרויות בצידה הימני-עליון של המפה:

 

 

 

מפת תקריב - ניתנת לשינוי  - מתוך Google Maps


View Larger Map
 

המפה בהגדלה

תמונות בית הכנסת בטארנוגרוד והבור במרכז העיר (לחץ על כפתור העכבר על התמונה להגדלה):

צילום: הרב שחר רחמני

                   

תמונות מגיא ההריגה ליד בית הכנסת במרכז העיר (לחץ על כפתור העכבר על התמונה להגדלה):

צילום: דבורה גלר

   

 

הוראות נסיעה:

בעיירה לפחות שני בורות ירי האחד באזור בית הכנסת, קרוב לבניין מכבי האש, ברחוב Tadeusz Kościuszko מגודר בגדר ברזל, ועל אחד הקירות שלט. השני ביציאה מהעיירה לכיוון בילוגריי (Bilgoraj) ולאחר בית הקברות הנוצרי, בתוך היער, בורות ההריגה מסומנים במגני דוד הבולטים מעל האדמה. (אבי ריכטר)

הערות / הארות:

אבי ריכטר: את הגידור והמונומנטים תרם וביצע יוסף שורר אשר גם כתב ספר על המקום ועל ההנצחה.  רלוונטי לתאם סיור בעיירה בדרך לבלזץ, כיוון שיהודי העיירה שלא נרצחו בה, נרצחו בבלזץ, אגב המרחק קצר מאוד. בעיירה גם בית כנסת , שלדעתי משמש כספרייה, בית קברות .

הרב שחר רחמני: את המצבה על הבור שבין הבתים הקים מר יוסף שורר בן העיירה שהוריו ובני משפחתו נרצחו שם. הוא היה בביקור עם הרב גורן זצ"ל בעיירה לפני שנים כשנסיעה לפולין היתה לא שכיחה (הם נסעו לורשה דרך לונדון). הוא שגילה את מקום הקבורה ויזם את הקמת המצבה לאחר ביקורים במקום. המצבה הוקמה לבסוף במאי 1985.

שוש הירשמן: הבורות נמצאים במרכז העיירה בין בתים ברחוב היוצא מבית הכנסת לכיוון אחד. בכיוון הנגדי מבית הכנסת במרחק של כמה עשרות מטרים שטח בית הקברות היהודי לשעבר. לא שרדו מצבות. מכיכר השוק שהיום הינו פארק יפה פונים באחת מפינותיו ורואים מייד את בית הכנסת . בית הכנסת מוגדר כמוזאון ויש עליו שלט האומר מוזאום. בקומת הקרקע לא בחזית שכן באוגוסט 2007 כשהייתי שם בית ספר לנהיגה.

כשעומדים עם הגב לשוק והפנים לבית הכנסת יש לפנות ימינה וזה היה האזור היהודי. לאחר כ 100 מטר לערך מצד שמאל בין שני בתים יש שער קטן וסימון שכאן
נמצאים קברי אחים של יהודי טרנוגרוד. יש להכנס פנימה ומייד בהמשך בור גדול הנמשך לאורך כ 60 מטר במורד שנמצא מאחורי הבתים. משני הצדדים נמצאים כאמור בתים רגילים. על הקבר כיתוב של יוצאי העיירה. הקבר מכוסה בבטון ויורד במורד קצת דומה לקברי האחים שבראבקה.
קישורים: